Markaziy Osiyo Ukraina taqdiri qanday hal bo`lishini xavotir bilan kuzatmoqda.
Prezident Mirziyoyev va'da qilgan islohotlar amalga oshishi uchun O'zbekiston xalqaro mutaxassislarga ochiq turishi kerak, deya qayd etmoqda 29 huquq tashkiloti.
Si Zinpin va Vladimir Putin Shanxay hamkorlik tashkiloti yig'inida alohida gaplashib olgan. Ular AQShni gegemonlikda ayblaydi. Uchrashuvda shunga urg'u berilgan.
Elchi Jonatan Henik deydiki, o'zini mustaqil deb atagan komissiya ikki yil oldin Nukus va uning atrofida nimalar bo'lgani haqida o'z hisobotini taqdim etishi kerak.
30-iyun va 1-iyul kunlari Dohada qator tashkilotlarning vakillari va maxsus diplomatlari Tolibon bilan yaqindan gaplashdi, fikr almashdi.
Antoniu Guterrish O'zbekiston tashqi siyosati, Mirziyoyev 2017-yilda boshlagan "islohotlar dasturi" va prezidentning regional yondashuvini maqtagan. Bosh kotib deganki, unga berilgan orden butun BMT uchundir.
Qoraqalpog'iston va O'zbekiston rahbariyatlari, shuningdek, mahalliy jamoatchilik qanchalik inkor etmasin, "Chegara bilmas muxbirlar" nazarida mamlakatning bu qismida mustaqil media qolmagan.
BMT O’zbekistonda qator o’zgarishlar qilinayotganini e’tirof etgan, olqishlagan, ammo diniy erkinlik masalasidagi xavotirlar arigan deb bo’lmaydi.
2021-yilda Afg’onistonga hokimiyatga kelgan Tolibonni dunyoning hech bir davlati rasman tan olmagan. Ammo ayrim davlatlarning Kobuldagi elchixonalari ishlab turibdi. Yaqinda Qozog’iston toliblarni qora ro’yxatdan chiqardi. Rossiya ham shu qarorga kelishi kutilyapti. Hamkorimiz “Ozodlik” lavhasi.
O’zbekiston parlamentida so’nggi haftada jamoatchilik orasida munozaraga uchragan ikkita qonun loyihasi ko’rib chiqildi. Ulardan birida bolalarning diniy ta'limi haqida gap boradi.
Tashabbusga doir bayonot ShHTning 3-4 iyul kunlari Ostonada kutilayotgan sammiti doirasida qabul qilinadi.
Dastlabki hisoblarga ko'ra, Osmon uchun 20 milliard dollar zarur va uni oyoqqa turg'azish uchun 10 yil ketadi. Investor kim?